top of page

Dlaczego warto zacząć przygodę z rolkami?


Dlaczego warto zacząć przygodę z rolkami? Co sprawia, że rolki zyskują z roku na rok coraz większą popularność? Czy kilka kółek pod stopami może przynieść dużo frajdy?


Jeśli wahasz się, czy warto zaczynać przygodę z rolkami albo czy warto by twoje dziecko rozwijało się w tym kierunku to po przeczytaniu wierzymy że będziesz mógł/a jasno podjąć decyzję :)


Zacznijmy od krótkiej historii. Pierwsze rolki powstały na początku XVIII wieku. Miały być alternatywną formą treningu dla łyżwiarzy. Nie znaleźliśmy informacji jak wyglądał projekt. Prawdopodobnie nie można było swobodnie się nimi poruszać, ze względu na brak odpowiedniej technologii . Nim rolki stały się popularne minęło sporo czasu a w między czasie większym powodzeniem cieszyły się wrotki, gdyż na nich można było swobodnie jechać do przodu i do tyłu, skręcać oraz hamować. Prób stworzenia dobrych rolek było na pewno kilka, początkowo miały kamienne kółka, później drewniane, nie posiadały łożysk. Dopiero w 1884 r. Powstały pierwsze łożyska kulkowe co było ogromnym przełomem. Jednak dopiero w 1980 r. Dwóch braci z Minneapolis po tym jak znaleźli stary sprzęt wrotkarski, zaprojektowali nowe dość wygodne rolki z kółkami poliuretanowymi i hamulcem, które przypominały jazdę na łyżwach. W ten sposób powstała firma Rollerblade, absolutny lider wśród rolek. Właśnie dlatego jako Szkółka Rolkowa współpracujemy z tą marką i dzięki Nim możemy się lepiej rozwijać.


Od tamtego czasu rynek wrotkarski bardzo mocno się rozwinął i wraz z czasem powstawały nowe dyscypliny sportowe. Jak to dyscypliny na rolkach powiesz?

A no tak. Wielu z nas kojarzy rolki w sposób, zakładam rolki i jadę, a tymczasem wyróżniamy kilka kategorii, takich jak:

- Jazda rekreacyjna

- Jazda Freeskate ( jazda po mieście z użyciem infrastruktury)

- Jazda szybka

- Jazda figurowa

- Freestyle slalom (jazda między kubeczkami w różnych kombinacjach lub w jak najszybszym czasie

- jazda agresywna (ewolucje na skateparku)

- hokej na rolkach

- Inline Alpine (połączenie jazdy na rolkach z narciarskim slalomem)


Obecnie rolki przechodzą prawdziwe boom, również dzięki pandemii Covid - 19. Do tego stopnia, że w wielu sklepach pod koniec sezonu brakuje dobrego sprzętu rolkowego.

Ludzie chcą uprawiać sport na świeżym powietrzu jednocześnie czerpać z tego dużą przyjemność, nic więc dziwnego, że wybierają właśnie ten sport. No właśnie, ale tak na prawdę dlaczego warto jeździć na rolkach ? Co sprawia, że dzieci jak i dorośli coraz chętniej uprawiają tę dyscyplinę sportu?


Powodów jest na prawdę sporo.


Jazda na rolkach to przede wszystkim bardzo duża przyjemność, używając stosunkowo niewielkiej siły możemy znacznie szybciej i komfortowo przemieszczać się z punktu A do punktu B niż na pieszo.


Ze zdrowotnego punktu widzenia, jazda na rolkach bardzo dobrze wpływa na nasz organizm i ciało, rozwija je symetrycznie. Kształtuje sylwetkę a co za tym idzie można bardzo szybko zgubić zbędne kilogramy. Oczywiście pod warunkiem regularnych treningów oraz przynajmniej nie objadania się wszystkim co wpadnie nam w ręce. ;)

Rolki a w sumie to jazda na nich wzmacniają mięśnie nóg, pośladków, brzucha oraz pleców. Warto też zwrócić uwagę że poprawiają koordynację ruchową, która jest potrzebna nam w codziennym życiu oraz w innych dyscyplinach sportowych.

Dotleniają cały nasz organizm oraz dostarczają nam bardzo pozytywnych endorfin warto zwrócić uwagę, że na rolkach możemy zwiedzić niemal całe swoje miasto (i nie tylko swoje), piękne malownicze trasy w Polsce i na świecie. Daje to poczucie WOLNOŚCI oraz na jakiś czas pozwala myśleć tylko w przyjemnych kategoriach, wyłączyć się z życia codziennego i mieć chwilę dla Siebie co z całą pewnością przełoży się bardzo pozytywnie na samopoczucie psychiczne.


Oprócz korzyści zdrowotnych są też społeczne.


Z roku na rok społeczność rolkowa znacznie się powiększa. Powstaje wiele grup społecznościowych w Internecie, wrotowiska oraz rolkowiska, skateparki, wiele miejsc przystosowanych do jazdy na rolkach. Co roku organizowane są również zawody w różnych konkurencjach, bardzo amatorskich, amatorskich i zawodowych. Wiele akcji charytatywnych z udziałem rolkarzy. To wszystko sprawia ,że możemy poznawać oraz integrować się ze wspaniałymi ludźmi, których łączy ta sama zajawka.

Warto dodać, że jest to sport bardzo widowiskowy budzący duży szacunek wśród ludzi.


Jak już wcześniej było wspomniane rolki to WOLNOŚĆ, nie bez powodu powstało z nimi tak wiele dyscyplin sportowych oraz eventów czy też zawodów na których można zmierzyć się ze Sobą oraz innymi.


Czy warto żeby Twoje dziecko rozwijało swoje rolkowe umiejętności?


Oczywiście że Tak! Jednak nic na siłę. Nie można zmuszać nikogo do niczego, ale z całą pewnością warto pokazać dziecku ten sport, a jeśli się spodoba na pewno przełoży się pozytywnie na całe jego życie :) Będzie mieć kontakt z rówieśnikami, zdobędzie nowych przyjaciół. Będzie mogło jeździć na obozy sportowe oraz zawody oraz te wszystkie korzyści o których pisaliśmy wyżej.


O czym trzeba pamiętać zaczynając przygodę z rolkami? Czy rolki są dla każdego ? O tym napiszemy już w następnych blogach, ale jeśli nie możesz się już doczekać zapraszamy do kontaktu z Nami, chętnie odpowiemy na pytania.


Wierzymy, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz czy warto zaczynać przygodę z rolkami. My wiemy, że to piękny sport, jeśli też tak uważasz zapraszamy na Nasze zajęcia rolkowe dzięki, którym kilkukrotnie szybciej, przyjemniej i mniej boleśnie

Ty lub Twoje dziecko Nauczycie się jeździć na rolkach.


Do zobaczenia na rolkach :D149 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page